Predstavljamo: Tea Kovžan i njene 162 medalje

Tea Kovdžan

Tea Kovžan je učenica IX-2 razreda naše škole. Već devet godina se bavi plivanjem – sedam godina u Gradskom klubu vodenih sportova Sarajevo, a sada u Sport Time-u, sa trenerom Evelinom Avdićem.

Tea je u svojoj karijeri već osvojila 162 medalje, od čega 55 zlatnih, 54 srebrene, 53 bronzane. Na državnim takmičenjima osvojila je 55 medalja (23 zlatne, 21 srebrenu, 11 bronzanih), na kantonalnim 50 (16 zlatnih, 14 srebrenih, 20 bronzanih). Teina prva i najdraža medalja je srebrena iz 2009. godine.

Jedan od velikih Teinih uspjeha je i kantonalni rekord iz 2012. godine, stil kraul. Osim kraula, Tea na takmičenjima pliva i leđno. Najdraže i trke u kojima ostvaruje najbolje rezultate su 100 m kraul i 100 m leđno, iako pliva i 800 m, 400 m, 200 m, 50 m kraul i 200 m i 50 m leđno.

Kroz plivanje sam stekla dosta prijatelja, poznanika iz Bosne i Hercegovine i drugih država, bez kojih danas ne bih mogla zamisliti svoj život.

Osobe s kojim plivam nisu samo prijatelji, oni su porodica. Bazen nije samo bazen, on je moja druga kuća. Treneri su nešto više od trenera, oni su nam motivatori, uzori, drugi roditelji i prijatelji…“, kaže Tea.

Tei želimo još mnogo uspjeha, medalja i uživanja u sportu koji voli.